תעלת הימים- מעניינת אותי דעתכם

סמיאגול

New member
לדעתי היא תהווה אסון אקולוגי

צריך לבדוק מה ההשפעה שתהיה על ים סוף, על אוכלוסיית חיות הבר בערבה וגם על ים המלח עצמו.

dubaf

New member
בדיקה אקולוגית של תעלת הימים

אתם מתפרצים לדלת פתוחה.... מזה למעלה משנה וחצי יש חוקרים הבודקים את ההשפעות האקולוגיות של התעלה הזאת, תחת המיטריה של מינהל מדעי האדמה (האחראי גם על המכון הגיאולוגי וגם על המכון הגיאוסייסמי).העבודה נעשית בשיתוף עם וועדת היגוי בינמישרדית לכל הבעיות של ים המלח (וכבר הזכרתי את הוועדה הנ"ל בהקשר לבולענים של ים המלח). דובה

אני לא כ"כ הבנתי מה זה בידיוק..

שמעתי שזה בנייה תעלה שתתחבר את ים סוף עם ים התיכון, אבל אני לא יודע מעבר לזה.... לא נראה לי שזה רעיון טוב, אולי רק טוב לספינות, אבל לא מעבר לזה

dubaf

New member
תעלת הימים - הסבר

מדובר בתעלה שתוביל את מי ים סוף לים המלח. הפרש הגבהים (כ 400 מטר) יתן אפשרות להקמת מיפעל הידרואלקטרי להספקת חשמל לעמק הירדן ולירדן (המדינה). יחד עם זאת יפתור את בעיית בריכות האשלג שלנו ושל הירדנים, המתקשים היום למלאותם בגלל ירידה של מטר לשנה בפני ים המלח. יחד עם זאת יפתור, אולי את בעיית הבולענים ויעצור את התפשטותם. בנוסף לזאת החשמל ומי ים סוף יתנו אפשרות להתפלת מים עבור ירדן ואולי גם ערב הסעודית. לאורך התעלה יוקמו אגמים מלאכותיים לנופש וספורט. זה בקצרה.מחיר משוער = 3-4 מיליארד דולר. דובה

שרה16

New member
אולי לא שייך,אבל האם קיימים בולענים

גם באזורים אחרים? (כגון עמק הירדן לדוגמא). אני משקה את הגינה והמים פוערים בור ללא תחתית והבור לא מתמלא! כמו כם מתהווים חריצים עמוקים מאד באדמה האפורה..(חוואר הלשון?!) דיי מפחיד למען האמת..

haggibar

New member
ושאלה לגבי המים: מתוקים או מלוחים ?

הבנתי שיש ויכוח מקצועי לא פתור לגמרי לגבי האם המים המלוחים מים סוף יתאימו לים המלח. יש איזה חידקים או בעלי חיים זעירים שיכולים לעשות נזק לים המלח. האם זה נכון, ועד כמה זה משמעותי לפוספטים, שעליהם חלק מתלג"נו הרב ? בנוסף, מה ההבדל עם מים מתוקים, הלא נכנסים מים מתוקים כל הזמן לים המלח, ואף אחד לא מתלונן עליהם, ושם יש חידקים מכל הסוגים ומכל המינים, והם מן הסתם מתים די מהר בים המלח - וכמובן לא עושים נזק לפוספטים, כי הם בצפון והפוספטים בדרום. דובה'לה, אתה יודע על זה משהו ? רעיון: אפשר להמשיך את התעלה עד לצפון ים המלח, להחדיר אותם שם, ועד שהמים יגיעו לדרום, כל החידקים מהמים המלוחים יעלמו. אה ?

dubaf

New member
תוספת המים לים המלח-תשובה

הבעייה העיקרית אינה פחד מפני חדירת אורגניזמים זעירים לים המלח....הפחד העיקרי (ואני לא בטוח בכלל באם הוא מוצדק...יש ויכוח על כך בוועדת ההיגוי) הוא משקיעת גבס כתוצאה מהבאת מי ים פחות מלוחים. במצב כזה מי ים סוף יתמלחו מיד ובגלל נקודת המסיסות של הגבס (שהוא שוקע בריכוז הנמוך בהרבה מריכוז המלחים הדרוש לשקיעת המלח)- ישקע מיד גבס ש"יהרוג" את תעשיית האשלג בבריכות. לדעתי האישית הפחד מופרז מאד ואפשר לבנות בריכת ניסיון ולהזרים לתוכה מי ים מיובאים ולראות את התוצאות. ואגב: חיידקים לא מתים , בהכרח, במי ים המלח. יש בהם לא מעט סוגי חיידקים שחיים ןמשגשגים . דובה

dubaf

New member
אין חשש מבולענים בצפון - תשובה

אין לך מה לחשוש. אין בולענים (כמו בים המלח) בצפון. הבולענים בים המלח הם תוצאה של המסת שכבת מלח בתת-הקרקע (וכבר הסברתי על הבולענים בדפים קודמים).ובאזור שלך יתכנו רק בולענים כתוצאה מקארסט בגיר או דולומיט, ולכן יש להסיר דאגה מליבך.העלמות המים בתוך סדקים בגינתך עשוייה להיות מכמה סיבות, כאשר ההגיונית ביותר היא מציאת סדק הקשור לצינור ביוב או צינור מים תת-קרקעי.והקרקע שלכם אינה קשורה לחוואר הלשון. דובה

שרה16

New member
למיטב ידיעתי האדמה

בשיפולי רמת סירין ועד לבית שאן, דומה בתצורתה לאדמת חוואר הלשון.(חווארה) ולראיה,השבט הבדואי,חווארה- ששוכן על הואדי בואכה יבנאל. חוואר הלשון זה לא רק שם המקום ליד ים המלח,אלה גם סוג הקרקע. האם אני טועה ?

dubaf

New member
חוואר הלשון (תצורת ליסאן) - הבהרה

אכן....לפני כ 50000 שנה ועד לפני כ 16000 שנה השתרעה ימת הלשון (או ליתר דיוק ימת עמק השבר) בגובה העולה כ 270 מטר מעל גובה החוף הנוכחי,כלומר עד גובה מינוס 130 מטר לערך. מאחר והכינרת הנוכחית גובהה כ 212 מטר מתחת לפני הים, הרי שגובה הימה הקדומה היה כ80 מטר מעל המיפלס הנוכחי, ולכן חוואר הלשון (שריד לקרקעית הימה) השתרע עד אגן החולה. בגלל שטיפה מאוחרת יותר (מאז תקופת הקרח האחרונה) נשטפו רוב אדמות חוואר הלשון הללו . ואת צודקת בעובדה שחלקים די גדולים עדיין מבצבצים פה ושם וזה,אכן, כולל את האזורים שמבית שאן וצפונה לאורך הירדן ואת אזור עמק בית שאן הדרומי. ואפילו באזור איילת השחר אפשר למצוא שטחים המכוסים עדיין בחוואר הלשון. עובדה זו לא משנה את קביעתי הקודמת שאין בולענים בצפון, וזאת משום שכאן אין את שכבת המלח שבה נוצרים החללים. ואגב: אני לא בטוח ששבט החווארה נקרא ע"ש חוואר הלשון.בעמק יבנאל והסביבה יש גם חווארים אחרים (כמו חוואר ת'קיה למשל). דובה

שיר ורד

New member
שאלה

בדיון קודם בפורום , ציינת שהתוכנית היא לחפירת תעלה פתוחה כך שתוכל לשמש גם לשיט מסחרי. בעתונות סוף השבוע צויין שמדובר בתעלה שרובה סגורה, כדוגמת המוביל הארצי. האם מדובר בשתי חלופות שונות של התוכנית, או שאולי המידע בעיתונות היה שגוי?

dubaf

New member
פתוחה או סגורה - תשובה

במקור היה מדובר (ועדיין מדובר) בתעלה שרובה תהייה פתוחה, פרט לחלק המרכזי שבו צריכה להיות חציבה לעומק של 250 מטר לערך , ובמקומה תהיה, כמובן, מינהרה. אבל מאחר וחלק מהאקולוגים מפחדים מההשפעה הסביבתית של תעלה פתוחה הם מציעים שרובה תהייה בתעלה סגורה...והעניין עדיין פתוח. דובה

alonaski

New member
דובה, לפני כ 10 שנים אני זוכרת

דברים אחרים בעניין הפרוייקט הזה - לנו הסבירו שהכוונה היא לחבר תעלה מים תיכון לים המלח שתזרים אליו מיים. האם לא הבנתי נכון?.. האם היתה תוכנית כזו ורק השתנתה לים סוף-ים המלח?...

dubaf

New member
תעלת הימים הקודמת- תשובה

כן....את צודקת. התוכנית הקודמת היתה מהים התיכון לים המלח, ואפילו התחילו בעבודה ממש. אבל בגלל כמה גורמים כגון הקירבה המאולצת לרצועת עזה, שברים פעילים שחוצים את תוואי המינהרה וכו' ננטשה התוכנית הזאת. מאחר וגם הירדנים וגם האמריקנים מעוניינים בתעלה מים סוף לים המלח (ובגלל סיבה זאת מוכן הבנק הבינלאומי לממן חלק גדול מהערבויות הדרושות לביצוע - 3 עד 4 מיליארד דולר) - שונתה התוכנית. ואגב כבר דיסקסנו נושא זה בעבר. דובה

תמהוני

New member
1. טכנו-פיקס 2. פוליטיקה

אחרי שהרגו את הכנרת, הירדן וים המלח בגלל שאיבת יתר והתרשלות פושעת בניהול משק המים, שכוללת בין השאר זיהום ובניית יתר. בונים פרוייקט מגלומני בשביל "לתקן" במקום לטפל בבעייה עצמה. לדעתי ההזנחה כאן היא מכוונת להשאיר על כנו את המחסור במים, כתירוץ להתנגחות עם מדינות ערב (ירדן, סוריה, לבנון, הפלסטינאים). עכשיו רוצים פתאום להיות בסדר עם ירדן - והנא צומח לו פרוייקט משותף...

למעלה